ایدز و سلامت دهان و دندان
اگر شما یا کسی که می شناسید با اچ آی وی/ایدز زندگی می کند، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که مراقبت های بهداشتی دندان بخشی از برنامه های درمانی افراد مبتلا به اچ آی وی/ایدز باشد. این به این دلیل است که افرادی که با اچ آی وی / ایدز زندگی می کنند بیشتر حساس به عفونت هایی مانند عفونت های دندانی بوده که می تواند سلامت عمومی آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهند.
اچ آی وی (ایدز) چیست؟
HIV (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) ویروسی است که به یک نوع خاص از سلول های T معروف به سلول های CD4 حمله می کند. سلول های T بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند که برای مبارزه با عفونت ها مورد نیاز اند.
اگر درمان نشود، HIV میتواند بسیاری از سلولهای CD4 را از بین ببرد که در این صورت فرد توانایی مبارزه با انواع بیماری های عفونی را از دست می دهد. ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) آخرین وضعیت عفونت اچ آی وی است که در آن سیستم ایمنی در برابر عفونت و سرطان بسیار ضعیف می باشد.
HIV چگونه منتقل می شود؟
در ایالات متحده، HIV از طریق تماس جنسی و یا استفاده از یک سوزن یا سرنگ آلوده منتقل می شود. بیش از 1.2 میلیون نفر در ایالات متحده با HIV زندگی می کنند؛ البته 1 نفر در هر 8 نفر از اینکه ناقل این ویروس هستند بی اطلاع اند.
HIV چگونه تشخیص داده می شود؟
علائم بالینی به تنهایی به اندازه برای تشخیص فرد مبتلا به HIV کافی نیست. تنها راه بدست آوردن اینکه آیا شما اچ آی وی مثبت هستید یا خیر، آزمایش است. همجنس گراها، دوجنسی ها و دیگر مردان دارای رابطه جنسی با مردان – به ویژه جوانان سیاه پوست که دارای رابطه جنسی با مردان هستند – جمعیتی هستند که بیشتر تحت خطر ویروس HIV قرار دارند.
اگر فکر می کنید که با اچ آی وی تماس برقرار کرده اید، بلافاصله آزمایش دهید. تست های منظم برای HIV و سایر بیماری های منتقله از راه جنسی توصیه می شود که به خصوص برای هر کسی که با یک شریک جدید یا چندین شریک جنسی لرتباط برقرار کرده است مناسب می باشد.
تاثیرات اچ آی وی/ایدز بر روی دهان چیست؟
دهان شما ممکن است اولین قسمت از بدن شما باشد که در هنگام آلوده شدن به ویروس تحت تاثیر قرار گیرد. از آنجا که عفونت با اچ آی وی سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند، این بدان معناست که شما مستعد ابتلا به عفونت ها و مشکلات دیگر خواهید بود. این بیماری ممکن است در دهان، باعث درد و از دست دادن دندان ها گردد.
افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند تجربیات زیر را در سلامت دهان و دندان خود داشته باشند:
 • خشکی دهان
 • برفک دهان
 • ضایعات سفید رنگ روی زبان
 • لثه های ملتهب و قرمز رنگ
 • زخم های پریودنتیک
 • سارکوم کاپوزی (نوعی سرطان)
 • افزایش شیوع تبخال با ویروس هرپس
 • انواع زخم های داخل دهان
مشکلات دهان و دندان مربوط به HIV می تواند دردناک باشد، که ممکن است موجب مشکل در جویدن و بلعیدن غذا گردد. این امر می تواند فرد در رابطه با مصرف داروهای اچ آی وی دچار مشکل کند. همچنین می تواند به سوء تغذیه منجر شود، زیرا ممکن است فرد دچار مشکل در خوردن و جذب مواد مغذی ضروری شود. همچنین سیستم گوارشی آسیب دیده در جذب داروهای مصرفی از خود نقص نشان می دهد.
چگونه می توان مشکلات دهان و دندان مرتبط با اچ آی وی را مدیریت کرد؟
بیشتر مشکلات به وجود آمده قابل درمان اند. در این مورد حتما باید با دندان پزشک خود مشورت کنید.
مهمترین راه کار های پیشگیری به شرح زیر است:
 • ویزیت شدن منظم توسط دندان پزشک
 • استفاده از نخ دندان و همچنین مسواک دو بار در روز و هربار به مدت دو دقیقه
 • مصرف داروهای ضد اچ آی وی راس ساعت مقرر
اچ آی وی چگونه درمان می شود؟
در حال حاضر هیچ درمان حتمی وجود ندارد، اما راه هایی برای کمک به کنترل آن موجود می باشد.
اگر فردی که قبلا در معرض ابتلا به اچ آی وی قرار داشته باشد، باید در اسرع وقت به مرکز پیشگیری بعد از در معرش قرار گرفتن با ویروس (PEP) مراجعه کرده تا به طور بالقوه از عفونت ویروس جلوگیری شود. برای موثر بودن، ابتدا PEP باید در اسرع وقت بعد از تماس آغاز شده و برای تکنیل دوره ادامه یابد، که ممکن است تا چهار هفته طول بکشد.
اگر در فردی HIV را متوقف کرد، در ادامه ویروس را می توان با درمان داروهای ضد رتروویروسی کنترل کرد. این شامل استفاده از داروهای ضد رتروویروسی و نظارت مداوم بر میزان ویروس در خون فرد و تعداد سلولهای CD4 است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *