طبق مطالعات انجام شده، بیماری لثه در زنان مسن مرتبط با انواع سرطان ها می باشند.

بیماری لثه

براساس یافته های یک تحقیق جدید، لثه های بیمار می توانند در زنان مسن به طور معنی داری خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد.
این تحقیق که بر روی 65000 زن یائسه بین سنین 54 تا 86 سال انجام شد، افراد با سابقه بیماری لثه تا 14 درصد بیشتر به سرطان مبتلا شدند..

پادنا نیوز – از این تعداد، یک سوم به سرطان پستان مبتلا شده، در حالی که خطر ابتلا به سرطان ریه، دستگاه گوارش، مثانه و سرطان پوست نیز بالا بود.
در این رابطه، موسسه های خیریه ، بنیاد بهداشت دهان و دندان را تشویق کرد تا به زنان این اطمینان را بدهد که توجه به سلامت لثه ها، به کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان ها کمک می کنند.

دکتر نایجل کارتر OBE، مدیر عامل صندوق بهداشت دهان و دندان، گفت: “ارتباطات بین بهداشت دهان و بیماری های سیستمیک مانند بیماری های قلبی و دیابت شناخته شده است، اما این مطالعه جدید بسیار مهم است زیرا می تواند میلیون ها زن را کمک کند تا خطر ابتلا به سرطان در آنها کاهش یابد. ما زنان یائسه را تشویق می کنیم تا از علائم اولیه بیماری های لثه آگاه باشند؛ از جمله لثه های ملتهب قرمز ، خونریزی در هنگام مسواک زدن دندان ها و بوی بد تنفس، و اطمینان از اینکه برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، دندان پزشک خود را در اسرع وقت ویزیت می کنند.”

“جلوگیری از بیماری های لثه می تواند به سادگی مسواک زدن دندان هایتان دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید و با استفاده از مسواک های بین دندانی باشد و همچنین به طور منظم باید به دندانپزشک مراجعه شود. در حالی که درمان بیماری لثه می تواند بسیار موثر باشد، بهترین روش قطعا پیشگیری است. ما از تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع استقبال می کنیم، زیرا درک بیشتر می تواند نقش مهمی در کمک به زنان برای جلوگیری از انواع سرطان ها بازی کند. یافته های منتشر شده در مجله اپیدمیولوژی سرطان، بیومارکرها و پیشگیری” صرف نظر از عادات سیگار کشیدن بود و نتیجه گرفتند که بیماری های لثه سایر قسمت های بدن را مستعد بیماری می کند.”

چندین تغییر قابل توجه در بدن در طول یائسگی اتفاق می افتد و بسیاری از علائم حاصل از آن می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره زن داشته باشد، به طوری که سلامت دهان می تواند در بعضی موارد نگرانی هایی را به وجود آورد.

کارن کوتز، معلم بهداشت و پرستار بهداشت دهان و مشاور فدراسیون بهداشت دهان و دندان، افزود: “کاهش سطح استروژن در سراسر یائسگی می تواند مسائل متعدد سلامت مانند از دست دادن تراکم استخوان، منجر به پوکی استخوان شود. در عین حال، تغییرات در سلامتی دهان نیز شایع است زیرا دندان ها و لثه ها بیشتر به بیماری مبتلا می شوند و در نتیجه خطر التهاب، خونریزی، درد و نهایتا لق شدن دندان و یا از دست رفتن آن را افزایش می دهند. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول زندگی ما بهترین راه برای جلوگیری از توسعه بسیاری از مشکلات سلامت دهان است. مهم است که ما همیشه به سلامت دهان خود توجه کنیم و به یاد داشته باشیم اگر درد یا ناراحتی داریم، به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنیم. این متخصصین می توانند با توصیه های خود کمک های فراوانی به سلامت ما بکنند.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *