دندانپزشکی با لیزر

دندانپزشکی با لیزر چیست؟
لیزر (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) نور تقویت شده‌ای است که به شکل پرتوهای هم راستای خیلی باریک با طول موج های مشخص به جسم مشخصی تابیده می شود. این نور تقویت شده نوعی از انرژی را فراهم می کند که کاربردهای گوناگونی در علم پزشکی دارند.

کاربرد های لیزر در دندانپزشکی

لیزر در دندانپزشکی کاربردهای بسیاری دارد که در این بخش به برخی از این کاربردها خواهیم پرداخت:

۱- تشخیص پوسیدگی و جرم دندان ها

یکی از جدیدترین روش ها در تشخیص پوسیدگی و جرم دندانی استفاده از لیزر فلورسنس است. در این تکنیک نور لیزر به بافت دندان تابانده شده و در صورت حضور فعالیت باکتری ها، بازتابی به دستگاه برمی گرداند. دستگاه لیزر با تبدیل شدت این نور برگشتی به یک مقیاس عددی می‌تواند ضایعه پوسیدگی یا جرم را تشخیص می دهد. دندانپزشکی با لیزر

۲- درمان حساسیت های دندانی

حساسیت های عاجی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به دندا‌پزشک می باشد. برای درمان این مساله روش‌های متفاوتی همچون استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت و ژل‌های فلوراید وجود دارد. از انواع مختلف دندانپزشکی با لیزر نیز برای درمان این مساله استفاده می شود.

۳- سفید کردن دندان‌ها

یکی از شایع ترین کاربردهای لیزر در دندانپزشکی، برای سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) در مطب می باشد. البته لیزر در درمان بلیچینگ تنها برای فعال کردن ژل بلیچینگ به کار می‌رود و هیچ نوع لیزری به صورت مستقل خواص سفید کنندگی ندارد. لیزر می‌تواند در مدت زمانی کوتاه‌ تر، دما را بالا برده و سرعت فعال شدن ژل را افزایش دهد. در این روش معمولاً برای افزایش جذب انرژی لیزر از محصولات بلیچینگ حاوی پیگمان استفاده می شود. استفاده از لیزر در بلیچینگ سرعت کار را بهبود می بخشد اما تجربه نشان می‌دهد که روش بلیچینگ در خانه بهترین و پایدار ترین نتایج را به همراه دارد.

۴- برداشتن پوسیدگی دندان و ایجاد حفره

یکی از جذاب ترین موارد دندانپزشکی با لیزر برای بیماران بکارگیری به عنوان یک جایگزین برای تراش حفرات و برداشت پوسیدگی است. در این روش لیزر اربیوم که بیشترین جذب در مولکول های آب را دارد توسط مولکول های آب موجود در نسج سخت دندانی یا استخوانی باعث تبخیر لحظه ای آب و گسترش کریستال های هیدروکسی آپاتایت می شود که این فرایند سبب تخریب لایه لایه نسج سخت دندان می گردد. این روش با حذف مته‌های دندانپزشکی و صدای ناهنجار و استرس بالای آنها، درمان‌های دندانپزشکی را برای بیماران تحمل‌پذیرتر می کند. دندانپزشکی با لیزر

۵- برش و جراحی بافت نرم

تقریباً تمامی لیزرهای مورد کاربرد در دندانپزشکی با مکانیسم های مختلف قادر به برش بافت نرم هستند و برداشت ضایعات بافت نرم یا اصلاح فرم آن ها با این لیزرها به راحتی قابل انجام است.
لیزرها با نفوذ به بافت نرم ضمن برش، سبب انسداد عروق خونی و مهار حسگرهای درد در محل برش می شوند. به این دلیل اکثر بیماران درد کمتری را نسبت به روش های معمول جراحی تجربه می کنند. همچنین کار با لیزرهای بافت نرم روند ترمیم زخم را تسریع کرده و چون التهاب مختصری ایجاد می کند، تورم و ناراحتی پس از عمل و در دوران نقاهت نیز بسیار کمتر است.
لیزر کاربردهایی برای درمان سرطان های بدخیم مخاط دهان نیز دارد. این لیزرها قادر هستند سلول ها و شبکه خونی سلول های سرطانی را از بین برده و باعث مرگ سلول های سرطانی شوند.

۶- درمان ریشه یا اندو

هدف اصلی در درمان ریشه (اندو) تمیز کردن کانال دندان ها است. از لیزر می توان برای استریل کردن مجموعه کانال های اصلی یا کانال های فرعی دندان استفاده شود.

۷- جراحی لثه

از لیزر اربیوم می‌توان در جراحی افزایش طول تاج به منظور اصلاح بافت نرم و استخوان استفاده کرد. البته این روش عمدتا در قسمت قدامی فک که عرض استخوان بین دندانی در آن کمتر است کاربرد دارد.