گشتی در دنیای تصویر‌برداری سه‌ بعدی از دهان و دندان
پایگاه خبری «dentistrytoday» به تازگی و در گرازشی به بررسی جدیدترین دستاوردهای تصویر‌برداری سه‌ بعدی از دهان و دندان پرداخته است.
به نقل از پادنا نیوز بر اساس این گزارش در شرایطی که تصویربرداری سه‌بعدی و دستگاه‌های دارای اشعه مخروطی هم‌چنان در حال تکثیر و افزایش است، بسیاری از فعالیت‌های انجام‌شده در این زمینه با نتایج خوبی که از سیستم‌های دورنمای پیوسته به دست آمده همراه بوده است. کمپانی‌ها سعی می‌کنند تا سیستم‌های موجود را گسترش داده و سیستم‌های جدیدی معرفی نمایند. در گذشته، تکنیک‌های هوایی یا Air Techniques (سیستم پرتو ایکس با دورنمای پیوسته Provecta S-Pan و Sirona (ORTHOPHOS SL DCS) توانست با استفاده از لایه‌های چندگانه، تصاویر بهتری را به دست داده و باعث شود تا نتایج نهایی کار، کاملا دقیق باشد. دستگاه‌های جدید کمپانی‌های Owandy و Cefla می‌تواند آثار فیزیکی دستگاه‌های موجود را شناسایی کرده و از گزینه منحصربفردی مانند دستگاه‌ دورنمای پیوسته دیواری رونمایی کند که بسیار جمع و جور بوده و فضای کمتری را در مطب به خود اختصاص می‌دهد.
سیستم دیواری دوبُعدی Owandy I-Max نه تنها تمیز و جمع و جور است، بلکه قابلیت تنظیم بر روی ۱۲ حالت را هم دارد از جمله بایت‌وینگِ خارج از دهان، نماهای نزدیک TMJ (مفصل گیجگاهی-فکی) و بسیاری قابلیت‌های دیگر. سایر ویژگی‌های آن عبارت است از تنظیمات با دُز پائین، قابلیت اتصال به اینترنتی (عدم نیاز به یک کامپیوتر اختصاصی)، فن‌آوری لایه‌لایه کردن و بسیاری ویژگی‌های دیگر. و البته این سیستم دیواری به لحاظ فضایی هم مقرون به صرفه است. هم‌چنین کمپانی Owandy دارای سیستم‌های سه‌بُعدی هم به شکل سیستم‌های زمینی سنتی و هم دیواری است.
سیستم MyRay Hyperion X5 ساخته کمپانی Cefla هم دارای یه قاب دیواری فوق‌العاده با تنظیات چندگانه بوده که شامل تنظیمات با دُز پائین و اینترنت است که امکان برقراری ارتباط اینترنتی را با تبلت‌ها فراهم کرده، قابلیت حمل تصاویر را ایجاد نموده و امکان تماشای آن را برای بیماران تسهیل می‌کند. رابط آن، یک صفحه لمسی بسیار ظریف و دقیق بوده که تنظیمات عکس را بسیار ساده کرده است.
یکی دیگر از کمپانی‌هایی که با محصول جدید خود به نام Kovanaze سر و صدای زیادی به پا کرده کمپانی St.Renatus است که توانسته نخستین دستگاه بی‌حسیِ دهانی-دماغی را بسازد. در این سیستم با استفاده از یک سرنگ (بدون هیچ سوزنی)، بیمار محلول تتراکائین HCI و اوکسی‌متازولین HCI را از یک سوراخ بینی خود استنشاق کرده، کمی صبر می‌کند و بعد همان عمل را از راه سوراخ دیگر انجام می‌دهد. این کار، می‌تواند در هشت دندان قدامی بالا – از دندان پیش‌آسیابی اول تا آن یکی – بی‌حسی کاملی ایجاد کند. برخی تحقیقات در ارتباط با این دستگاه نشان می‌دهد که این بی‌حسی روی دندان‌های آسیاب دوم هم تأثیر می‌گذارد. از طرفی هیچ نوع کرختی بافت نرم هم به همراه نداشته، بنابراین می‌توانید در مواردی همچون زیبایی دندان‌های قدامی، خط لبخند را کنترل کنید. این آیتم، برای بیمارانی که از سوزن می‌ترسند و نیز افرادی که به تزریق‌های قدامی حساسیت دارند طراحی شده است. از کاربردهای دیگر آن، قرار دادن تاج‌ها یا وینیر‌ها در بخشی از دندان‌ها است که حساسیت در آن ناحیه زیاد بوده و بیشتر در معرض آب و هوا قرار دارد و از طرفی دوست دارید نتایج طبیعی لبخند خود را بلافاصه ببینید.
محصول کُنجی دیگر مربوط به کمپانی TAUB است. از دهه ۱۹۳۰ میلادی، این کمپانی همواره مواد و ترکیباتی دهانی (و دندانی) جدیدی برای دندان‌پزشکان و آزمایشگاه‌ها تولید کرده و پیوسته به دنبال محصولاتی بوده تا بتواند مشکلات شایعی را برطرف نماید که سایر تولیدکنندگان بزرگ‌تر بدان توجهی نشان نمی‌دادند. هرچند Fusion ZR – تاج و سیمان مخصوص پل و محصول دیگر آن یعنی Zero-G (سیمان ایمپلنت جدید آن) -محصولات فوق‌العاده‌ای هستند، اما محصول جدید دیگر آن به نام Liquid Magic توانسته بسیاری از مشکلات شایع در این زمینه را حل کند. در واقع پیش از سیمان‌گذاری تاج بر روی محل اتصال ایمپلنت پیچی، دندان‌پزشکان از همه چیز برای پر کردن سوراخ پیچ استفاده می‌کنند؛ یکی از اقلام عادی و شایع، پالت نخی است که برای پاشیدن مواد اثرگذار استفاده می‌شود. از آخرین دستاوردها در این زمینه، پیچیدن روکش پیچ در نوار تفلون سفید است. دلیل استفاده از این تکنولوژی‌ها آن است که جدا کردن آنها در مواقعی مانند سفت کردن پیچ آسان خواهد بود. محصول Liquid Magic یکی از بهترین این محلول‌ها است. این محصول در قالب سرنگ‌های کوچک عرضه شده و به مانند یک ترکیب جریان‌پذیر عمل کرده و به داخل سوراخ و نقاطی که با نور ترمیم شده تزریق می‌شود. در مرحله بعد این ترکیب به ترکیبی کشسان و غیرچسبان تبدیل می‌شود که به راحتی با ضربه ملایم یک سوند قابل برداشتن خواهد بود.
منبع: پادنا نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *