عصاره دانه انگور می تواند دوام پرکننده های دندان را افزایش دهد
به تازگی در مجله ی تحقیقات دندان پزشکی خبری مبنی بر این که ترکیب طبیعی موجود در عصاره انگور می تواند برای تقویت عاج دندان موثر باشد و طول عمر پرکننده های دندان را افزایش دهد منتشر شد.
دکتر Ana Bedran استاد دانشکده دندانپزشکی، در تحقیقاتی که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر کرده است، توضیح داده که چگونه عصاره دانه انگور می تواند پرکننده های کامپوزیت لایه ی پوششی دندان را مستحکم کند و به آنها عمر طولانی تر ببخشد. او در ادامه افزوده است که این عصاره می تواند قدرت عاج دندان را افزایش دهد. عاج دندان عمدتاً از کلاژن، که پروتئین اصلی ساختاری در پوست و دیگر بافت های بدن ساخته شده است می باشد. پوشش دندان به پشت عاج دندان متصل است، اما اتصال این ناحیه بین دو جایگاه، یک نقطه ضعف است، و باعث می شود که ترمیم ها به شکست منجر شود.
ما می خواهیم این رابط تقویت شود، تا لایه ی پوشش دندان به عاج آن را بهتر وصل کنیم. “رابط اتصال را می توان از طریق استفاده از مواد طبیعی جدید تغییر داد.”
وی افزود: پوسیدگی ثانویه و شکستن قسمت های حاشیه دندان اغلب به علت ترمیم مکرر با شکست رو به رو می شود. علیرغم پیشرفت های متعدد در زمینه ی ترمیم دندان، تخریب رابط چسبندگی هنوز هم رخ می دهد.
Bedran-Russo موفق به کشف این مورد شده است که کلاژن آسیب دیده می تواند خود را با ترکیبی گیاهی از فلاونوئیدهایی که در بسیاری از غذاها و سبزیجات و عصاره دانه های انگور که کشف شده است (oligomeric proanthocyanidins)، خود را تعمیر کند. اتصال بین پوشش دندان و عاج آن که غنی از کلاژن هستند باعث می شوند که چسبندگی بهتری داشته باشد و رطوبت کمتری در ان ناحیه به وجود آید.
بدران روسو گفت: “پایداری اتصال برای دوام این اتصالات چسبنده، منجر به دوام بازسازی و به حداقل رسیدن از دست دادن دندان می شود.”
منبع: پادنا نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *